"To, co możesz uczynić, jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu,
ale właśnie jest tym, co nadaje znaczenie twojemu życiu."
Albert Schweitzer

Czym jest wolontariat
Słowo wolontariusz pochodzi od łacińskiego słowa volontarius, czyli dobrowolny.
Wolontariat to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych. wykraczające poza więzi rodzinne i przyjacielskie.

Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie pomoc jest potrzebna.

Wolontariusze uczestniczą w różnych dziedzinach życia, np:

 

W pojęciu ruchu hospicyjnego wolontariusz to osoba dobrowolnie zgłaszająca chęć pomocy człowiekowi nieuleczalnie choremu.
Podstawową powinnością wobec śmiertelnie chorego jest towarzyszenie, to jest bycie przy nim do końca......to jest obecność życzliwa i otwarta na potrzeby chorego, a przede wszystkim wyrażająca się gotowością słuchania.

Opieka prowadzona przez wolontariuszy polega przede wszystkim na czynnościach służebnych wobec chorego, na skierowaniu całej uwagi i wrażliwości na jego potrzeby. To on jest najważniejszy i jemu poświęca się wyspecjalizowaną wiedzę medyczną, zastosowuje nowoczesny sprzęt, wsłuchuje z głębokim zaangażowaniem w życzenia chorego i czyni starania o spełnienie ich. Praca przy posługiwaniu choremu musi być wykonywana z wielką delikatnością, tak aby nie upokarzać człowieka - który utracił zdolność samodzielnego wykonywania szeregu prostych czynności życiowych. Dzięki temu wolontariusz opiekujący się chorym staje się dla niego kimś zaufanym i bliskim, przed kim można zwierzyć się z cierpienia duszy i ciała. Wolontariusz pomaga rodzinie nieporadnej wobec ciężko chorego, przerażonej świadomością utraty bliskiej osoby, a także wtedy gdy jej zabraknie.

 

Pobierz broszurę "Opieka paliatywna dla wolontariuszy"
- wymagany jest darmowy program Adobe Acrobat Reader w wersji 6.0 lub wyższej

Broszura "Opieka paliatywna dla wolontariuszy" do wydruku z przeglądarki internetowej

Ty także możesz zostać Wolontariuszem

 

wstąp do nas, do grona ludzi lubiących pomagać!

Umów się na spotkanie z Koordynatorem Wolontariuszy: wolontariat@wsparcie.com.pl